W dzisiejszym Poranku Wnet z Nadleśnictwa Lipusz Aleksander Wierzejski rozmawiał z ministrem środowiska Janem Szyszką.
Nasz gość opowiedział o skutkach potężnych nawałnic, które w nocy z 11 na 12 sierpnia przeszły nad Polską i wyrządziły ogromne szkody. Straty dotyczą czterech Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych: w Poznaniu, Toruniu, Gdańsku i Szczecinku. To ogromny pas unicestwionych drzewostanów, ale również ogromny pas zdewastowanych domostw ludzkich.
Zniszczeniom uległo około 80 tys. hektarów lasów. Jest wiele miejsc, w których nie zachowało się ani jedno drzewo. Inwentaryzacja nadal trwa, a szacunkowa powierzchnia do odnowienia to ok. 40 tys. hektarów.
Minister ocenił, że jest to jedna z największych katastrof tego rodzaju, jaka kiedykolwiek miała miejsce w tej strefie geograficznej.




