Teraz na antenie:
Radio Wnet
Gospodarka

Premier Szydło: Indie są dla nas bardzo ważnym partnerem handlowym i liczymy na nowe obszary współpracy z nimi

W 2016 r. polski rząd uznał Indie za jeden z pięciu najbardziej perspektywicznych rynków dla naszego eksportu i inwestorów. Polska dokłada starań, by zainteresować potencjalnych inwestorów indyjskich.
Premier Szydło: Indie są dla nas bardzo ważnym partnerem handlowym i liczymy na nowe obszary współpracy z nimi

Tytuł: WARSZAWA WICEPREZYDENT INDII WIZYTA
Autor: PAP/Rafał Guz

Szefowa rządu wraz z przebywającym w Polsce wiceprezydentem Indii Hamidem Ansarim wzięła udział w polsko-indyjskim seminarium gospodarczym.

W krótkim wystąpieniu wyraziła m.in. nadzieję, że „w nieodległej przyszłości” uda się stworzyć bezpośrednie połączenie lotnicze między Polską a Indiami, które „zdecydowanie ułatwiłoby rozwój naszych kontaktów, w tym kontaktów biznesowych”.

[related id=”14622″]

Powiedziała też, że w 2016 roku Indie zostały uznane przez polski rząd za jeden z pięciu najbardziej perspektywicznych rynków dla naszego eksportu i naszych inwestorów.

Jeśli chodzi z kolei o inwestycje indyjskie w Polsce, aktywni są m.in. inwestorzy z sektora IT – mówiła. – Dokładamy wszelkich wysiłków, by zainteresować naszym rynkiem kolejnych potencjalnych inwestorów indyjskich również z innych branż – powiedziała premier.

Wyraziła również nadzieję, że czwartkowe spotkanie gospodarcze zaowocuje konkretnymi umowami handlowymi. Oświadczyła, że rząd polski duży nacisk kładzie na wspieranie polskich przedsiębiorców, pragnących inwestować w różnych miejscach świata.

W tym kontekście Indie są dla nas bardzo ważnym partnerem – powiedziała. – Liczymy, że nasza współpraca po wizycie pana wiceprezydenta w Warszawie otworzy się na nowe obszary.

Wiceprezydent Hamid Ansari oświadczył, że Indie postrzegają Polskę jako bardzo ważnego partnera nie tylko w Europie, ale na świecie. – Transformacja Polski przez ostatnie 20 lat była godna odnotowania, wzrost gospodarczy robi wrażenie, a zmiana jest widoczna wszędzie – mówił.

Według niego „silna gospodarcza interakcja między naszymi krajami to wskaźnik rosnącej siły gospodarczej naszych dwóch krajów”.

[related id=”14839″]

Podkreślał także, że „Indie to nie tylko najszybciej rozwijająca się gospodarka na świecie, ale też jeden z najbardziej otwartych krajów dla inwestycji i technologii”.

Dodał, że niektóre polskie regiony już wykorzystują szansę, jaką stwarzają Indie, a nowe inicjatywy polityczne, podjęte przez rząd indyjski, „dają nowe szanse dla polskich spółek w takich obszarach, jak obronność, przetwórstwo żywnościowe, górnictwo, opieka zdrowotna, branża farmaceutyczna, biotechnologia oraz energia odnawialna”.

Także edukacja może być „ważnym obszarem współpracy”, bo już dziś, zaznaczył wiceprezydent, 2500 studentów z Indii studiuje w Polsce. – Ci studenci będą pomostem dla naszego przyszłego zaangażowania – powiedział Hamid Ansari.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, gospodarz czwartkowego seminarium, także wyraził nadzieję, że spotkanie stworzy nowe warunki do współpracy między oboma krajami.

Przypomniał, że polsko-indyjska wymiana handlowa to ok. 3 mld euro. – Można z drugiej strony powiedzieć, że to dużo poniżej naszych możliwości i wzajemnych aspiracji – podkreślił. – Tę wymianę powinniśmy zdecydowanie zwiększyć – dodał Kwieciński.

Nie ukrywam, że również liczymy na poparcie Indii w staraniu się przez Polskę o organizację wystawy Expo w roku 2022 w Łodzi. To może być bardzo dobre miejsce do promocji również firm indyjskich w Polsce i w całej Unii Europejskiej – oświadczył wiceminister rozwoju.

PAP/JN

Przeczytaj więcej

Polacy wybudowali sortownię we Lwowie. Ukraińcy nie chcą za to zapłacić. Ujawniamy dokumenty!
Polacy wybudowali sortownię we Lwowie. Ukraińcy nie chcą za to zapłacić. Ujawniamy dokumenty!
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce pod znakiem zapytania. Ekspert ostrzega przed dyktatem USA
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce pod znakiem zapytania. Ekspert ostrzega przed dyktatem USA
Na stole leży 580 miliardów dolarów. Polskie firmy zarobią na odbudowie Ukrainy?
Na stole leży 580 miliardów dolarów. Polskie firmy zarobią na odbudowie Ukrainy?