Ojciec Święty Franciszek powiedział w środę podczas audiencji generalnej, że gdy człowiek daje się zawładnąć przez egoizm, niszczy najpiękniejsze rzeczy, jakie zostały mu powierzone. Tak stało się z naturą.
W katechezie wygłoszonej na placu Świętego Piotra papież zauważył: – Często mamy pokusę, by myśleć, że stworzenie jest naszą własnością, czymś, co posiadamy i możemy wykorzystać według własnego uznania i z czego nie musimy się przed nikim rozliczać.
Jako przykład podał stosunek do wody. – Woda jest wspaniała i bardzo ważna, daje nam życie, pomaga nam we wszystkim, ale jak bardzo zanieczyszcza się wodę, aby uzyskać minerały – zauważył.
– Przez tragiczne doświadczenie grzechu, zerwanie komunii z Bogiem, naruszyliśmy pierwotną jedność ze wszystkim, co nas otacza i doprowadziliśmy do zniszczenia środowiska, zniewalając je i podporządkowując naszej przemijalności – oświadczył Franciszek. – Niestety konsekwencje tego wszystkiego pojawiają się dramatycznie na naszych oczach każdego dnia – dodał.




