Teraz na antenie:
Radio Wnet
Polska

Bartosiak: 5 tys. żołnierzy USA w Polsce nie daje gwarancji bezpieczeństwa

– Gwarancja bezpieczeństwa Polski nie leży w Stanach Zjednoczonych – mówi Jacek Bartosiak. Strateg ostro skomentował zapowiedzi dotyczące zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Jego zdaniem Warszawa traktuje obecność USA jak „świętość”, choć Amerykanie kierują się przede wszystkim własnym interesem i mogą wykorzystywać Polskę jako instrument w globalnej rozgrywce.
Bartosiak: 5 tys. żołnierzy USA w Polsce nie daje gwarancji bezpieczeństwa

Jacek Bartosiak

Szekspir pod gwiazdami

„To nie jest gwarant bezpieczeństwa”

Jacek Bartosiak bardzo sceptycznie odnosi się do deklaracji Donalda Trumpa dotyczącej wysłania dodatkowych amerykańskich żołnierzy do Polski. Strateg podkreślał, że obecność wojsk USA ma znaczenie, ale nie może być traktowana jako fundament bezpieczeństwa państwa.

– Gwarancja bezpieczeństwa Polski nie leży w Stanach Zjednoczonych – mówi Jacek Bartosiak.

Dopytywany o obecność kilku tysięcy amerykańskich żołnierzy w Polsce odpowiada wprost:

– Obecność amerykańska jest korzystna dla Polski. Jest tylko i wyłącznie jednego powodu. Podwyższa Rosjanom stawkę ryzyka i kalkulacji, że się mogą pomylić, że jakby coś, to Amerykanie nie przystąpią do wojny, w związku z tym bardziej się boją coś nam zrobić – wskazuje Bartosiak.

Szekspir pod gwiazdami

Jednocześnie zaznacza, że to wciąż nie oznacza realnych gwarancji.

– To jest plus. Spory plus. Ale jak spory plus, to można wycenić, a nie dawać, jak żonie, dostępu do pełnego majątku swojego – mówi.

Rheinmetall potrzebuje 500 mln euro. Wielka ucieczka do przodu niemieckiego giganta
Rheinmetall potrzebuje 500 mln euro. Wielka ucieczka do przodu niemieckiego giganta

Rekordowe zamówienia, które zamiast zysków generują gigantyczny dług. Niemiecki Rheinmetall po raz pierwszy od 16 lat em…

„Amerykanie nie robią żadnej łaski”

Bartosiak podkreśla, że obecność wojsk USA w Polsce wynika przede wszystkim z interesów samego Waszyngtonu.

– To jest naprawdę ich interes. Nie robiliby tego, gdyby to nie był ich interes. A to, że sprzedają tobie, że ci łaskę robią i ty masz za to płacić, to jest inna sprawa – mówi.

Szekspir pod gwiazdami

Strateg zwracał uwagę, że Polska nie powinna uzależniać całego systemu bezpieczeństwa od Stanów Zjednoczonych ani oddawać Amerykanom pełnego wpływu na decyzje dotyczące rozwoju armii.

– Amerykanie nie powinni mieć bezwzględnych wpływów i decyzji o naszych kierunkach zbrojeniowych, rozwoju i tak dalej z tego powodu – podkreśla.

Jego zdaniem polska klasa polityczna traktuje relacje z USA zbyt emocjonalnie i symbolicznie.

– My to traktujemy w ten sposób, że to jest jakaś świętość po prostu. I te gratulacje wzajemne polityków, którzy sobie gratulują tego sukcesu, jaki to sygnał światu wysyła, że jesteśmy państwem klientelistycznym, które samodzielnie nie podejmuje żadnej decyzji – ocenia Bartosiak.

Szekspir pod gwiazdami

„Trump może traktować Polskę jak żeton”

W rozmowie pojawia się także wątek polityki Donalda Trumpa wobec Europy i Rosji. Bartosiak przekonuje, że obecność wojsk USA może być elementem szerszej gry Waszyngtonu.

– Trump przecież negocjował przyszłość Ukrainy, próbował zmusić i wymusić na Ukraińcach takie, a nie inne rozwiązania po to, żeby otworzyć pole gry z Rosją – mówi.

Według niego Polska również może być traktowana instrumentalnie.

– Tak jak Trump w samolocie z Pekinu negocjował sobie Tajwan, traktował jako żeton do negocjacji z Chinami, tak traktuje nas – wskazuje Bartosiak.

Szekspir pod gwiazdami

I dodaje:

– Obecność amerykańskich pięciu tysięcy żołnierzy jest też tylko instrumentem do tego, żeby ukształtować relację z Polską w ten sposób, żeby mogła być żetonem. W wielkich negocjacjach oraz w powstrzymywaniu konsolidacji europejskiej – podkreśla.

„Rosja żyje imperializmem”. Dr Orzeł o planach Kremla wobec Europy
„Rosja żyje imperializmem”. Dr Orzeł o planach Kremla wobec Europy

Dr Józef Orzeł, współzałożyciel i prezes Klubu Ronina, przekonywał, że Rosja traktuje Ukrainę i Białoruś jako kluczowe e…

Polska powinna budować własną siłę

Bartosiak przekonuje, że Warszawa powinna dużo mocniej rozwijać własne zdolności wojskowe oraz współpracę regionalną, zwłaszcza z Ukrainą.

– Powinniśmy mieć umowę międzyrządową ze zlikwidowaniem wszelkich barier na przemysł nowych technologii i bez służb. Żeby nasi prywatni przedsiębiorcy mogli mieć R&D [badania i rozwój] na Ukrainie, na poligonach i froncie ukraińskim – mówi.

Szekspir pod gwiazdami

Jego zdaniem Polska powinna budować zdolności odstraszania, które uniezależnią ją od decyzji mocarstw.

– Chodzi o to, że jakbym miał takie zdolności, które zmierzałyby do tego, że Amerykanie nie są w stanie z Rosjanami dogadać się ponad moją głową na temat Królewca, Białorusi czy Ukrainy, bo będzie wojna, jak mi się to nie podoba – wskazuje.

„Nie chcę być peryferium”

W końcowej części rozmowy Bartosiak mówi o swoim spojrzeniu na miejsce Polski w Europie i świecie. Krytykował myślenie, w którym Polska ma być jedynie peryferyjną częścią Zachodu podporządkowaną silniejszym graczom.

– Mnie to obraża. Ja jestem właśnie człowiekiem, który sobie nie życzy tego, być w peryferium – mówi.

Szekspir pod gwiazdami

I dodaje:

– My akceptujemy to, że jesteśmy cywilizacją zachodnią, ale peryferyjną i akceptujemy podział pracy, marżę – ocenia Bartosiak.

Przeczytaj więcej

Kolejki do lekarzy i polityczna burza. Gursztyn: wyborcy KO zaczynają mieć kłopot
Kolejki do lekarzy i polityczna burza. Gursztyn: wyborcy KO zaczynają mieć kłopot
Referendum przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu? Michał Moskal: „Bardzo bym chciał, żeby się tak wydarzyło”
Referendum przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu? Michał Moskal: „Bardzo bym chciał, żeby się tak wydarzyło”
Posłanka KO wepchnęła się bez kolejki do szpitala. Koziński: „Złoci chłopcy Tuska wrócili”
Posłanka KO wepchnęła się bez kolejki do szpitala. Koziński: „Złoci chłopcy Tuska wrócili”