Teraz na antenie:
Radio Wnet
Kultura i media

Piotr Alexewicz o polskich pianistach: „jesteśmy trochę jak rodzina; wspieramy się”

Piotr Alexewicz, jedyny Polak w finale XIX Konkursu Chopinowskiego rozmawiał z dziennikarzami po swoim koncercie kulminującym ponad 2 tygodnie zmagań w najważniejszym wydarzeniu pianistycznym świata.
Piotr Alexewicz o polskich pianistach: „jesteśmy trochę jak rodzina; wspieramy się”

Piotr Alexewicz performs during the 2nd stage of the 19th International Fryderyk Chopin Piano Competition in Warsaw Philharmonic Hall, Poland, 9th of October, 2025.
Photo by Wojciech Grzedzinski for NIFC

Szekspir pod gwiazdami

Piotr Alexewicz wykonał w finale Konkursu Chopinowskiego Koncert f-moll op. 21 i obowiązkowego Poloneza-fantazję op. 61. Pianista rozmawiał z dziennikarzami po swoim finałowym występie.

Po finale Konkursu Chopinowskiego Piotr Alexewicz nie wpadał w euforię – „Emocje są zawsze właściwie takie same. Człowiek zastanawia się nad każdą nutą, którą zagrał – która była dobra, która była niedobra. Nigdy nie jest w stu procentach zadowolony, ale zawsze jest dużo rzeczy, z których można być dumnym” – mówił tuż po zejściu ze sceny.

Artysta przyznał, że każdy występ staje się dla niego źródłem refleksji i bodźcem do dalszej pracy. – „Konkurs powinien być dla każdego pianisty źródłem wielu refleksji i czerpania nowych pokładów siły. Muzyk rozwija się całe życie i nie da się temu zaprzeczyć” – podkreślił.

Szekspir pod gwiazdami

Po intensywnych tygodniach zmagań jego organizm, jak sam żartobliwie przyznał, „mówi, że muszę odpocząć i się wyspać. I coś dobrego zjeść.”

Zapytany o sposób, w jaki radzi sobie z napięciem konkursowym, opowiedział o potrzebie zachowania równowagi.

„Staram się ćwiczyć, ale jednocześnie nie przesadzać. Chodzę na spacery, oddycham świeżym powietrzem, robię rzeczy zupełnie inne – poczytam coś, obejrzę film, poświęcam się innym pasjom. Staram się żyć jak każdy inny człowiek i wykonywać swoją pracę, dzieląc się pięknem z ludźmi”

W finale wybrał Koncert f-moll – utwór, który niektórzy uważają za odważniejszy wybór niż częściej wykonywany e-moll. Współpracę z orkiestrą i dyrygentem określił jako wyjątkową. – „Jak zawsze wspaniale. To wspaniała orkiestra, a maestro Boreyko jest wspaniałym muzykiem. Jest bardzo wrażliwym artystą, który potrafi wesprzeć w odpowiednich momentach. Na scenie czuję się z nim i z orkiestrą bardzo bezpiecznie. To naprawdę muzyka kameralna na większą skalę.”

Szekspir pod gwiazdami

Pytany, czy wybór koncertu może odzwierciedlać osobowość pianisty, odpowiedział z namysłem: – „Oba koncerty są wspaniałe i oba tak samo kocham. Myślę jednak, że koncert f-moll jest bardziej młodzieńczy i emocjonalny niż e-moll. Jest bardziej autentyczny i szczery, bo e-moll czerpie też motywy i formalne wzorce z koncertu Hummla. F-moll powstał w wielkim napływie uczuć i emocji Chopina.”

Na zakończenie wspomniał o bliskich relacjach z innymi uczestnikami konkursu. Pytany o pozostałych Polaków powiedział:

„Wielu z nich to moi bardzo bliscy przyjaciele. Wspieramy się nawzajem od lat, więc naprawdę czujemy się trochę jak duża rodzina.”

Wyniki Konkursu Chopinowskiego poznamy w nocy z poniedziałku na wtorek.

Szekspir pod gwiazdami

Posłuchaj co mówił inny uczestnik finału, William Yang

/j.s.

Przeczytaj więcej

,,Mistyczka”, czyli historia Alicji Lenczewskiej wkrótce w kinach!
,,Mistyczka”, czyli historia Alicji Lenczewskiej wkrótce w kinach!
Ojcowie tak samo ważni jak matki – przypominamy jak istotna jest rola taty i celebracja święta ojca
Ojcowie tak samo ważni jak matki – przypominamy jak istotna jest rola taty i celebracja święta ojca
Kupowanie nie równa się posiadaniu, petycja Stop Killing Games odrzucona przez Komisję Europejską
Kupowanie nie równa się posiadaniu, petycja Stop Killing Games odrzucona przez Komisję Europejską