Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w nocy rozporządzenie Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, dotyczące wprowadzenia na pięć lat sankcji wobec deputowanego Rady Najwyższej Tarasa Kozaka. Mowa o kilku stacjach telewizyjnych, wśród nich popularne „112 Ukraina”, „NewsOne” oraz „ZIK”.
Prezydent natychmiast podpisał dekret wprowadzający sankcje w życie. (…) Podstawą objęcia Kozaka sankcjami jest działalność jego firm na okupowanych terenach Donbasu i faktyczne finansowanie ich, a tym samym kanałów telewizyjnych, przez tzw. republiki ludowe – mówił Bobołowicz.
Jak wskazują komentatorzy sankcje wymierzono tak naprawdę w oligarchę Wiktora Medwedczuka – człowieka blisko związanego z Władimirem Putinem (był chrzestnym jego córki). To on jest uważany za nieoficjalnego właściciela tych stacji.
Medweczuk dziś uchodzi za głównego sponsora rosyjskiego separatyzmu. (…) Przez wielu komentatorów był nazywany putinowskim kuratorem Ukrainy. (…) Do wczorajszej nocy wydawało się, że jego interesy są nienaruszalne – zaznaczył korespondent.



