Podczas dzisiejszego Poranka z Gryfic Aleksander Wierzejski rozmawiał z Pawłem Bobołowiczem, który obecnie przebywa w Warszawie, ale śledzi sytuację na Ukrainie, z czego, jak co tydzień, zdał relację.
Wczoraj w Kijowie obchodzono 26. rocznicę uzyskania przez Ukrainę niepodległości. Z tej okazji w centrum stolicy odbyła się parada wojskowa, w której oprócz wojsk ukraińskich uczestniczyli przedstawiciele formacji sojuszniczych. Byli żołnierze amerykańscy, gruzińscy, brytyjscy, litewscy oraz polscy.
Oficjalnej polskiej delegacji przewodniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że na uroczystości zgromadziła się cała wschodnia flanka NATO, co „podkreśla znaczenie niepodległości Ukrainy dla Sojuszu”. Minister zaznaczył, że „odbudowa całości terytorialnej Ukrainy jest absolutnie koniecznym warunkiem przywrócenia ładu międzynarodowego w Europie, a Polska stoi po stronie Ukrainy, gdyż broni ona Europy; bez Ukrainy Europa nie będzie pełnowartościowa”.
Antoni Macierewicz spotkał się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Rozmowy dotyczyły poszerzenia współdziałania w sferze wojskowej, wspólnych ćwiczeń oraz współpracy przemysłów zbrojeniowych. Rozmawiano też o przyszłości polsko-litewsko-ukraińskiej brygady. Generał Stepan Połtorak, minister obrony Ukrainy powiedział, że formowanie brygady jest zakończone, a teraz trzeba przejść do ćwiczeń. Stacjonująca w Lublinie jednostka do tej pory miała charakter administracyjno-reprezentacyjny.


