Do wczesnych godzin rannych na szczycie wieży wciąż było widać pojawiające się płomienie. Strażacy jeszcze w niedzielny ranek dogaszali ogień. Zgłoszenie o pożarze straż otrzymała około godziny 18:30 w sobotę. Teren wokół został zabezpieczony, akcja gaśnicza trwała jeszcze we wczesnych godzinach rannych – wystąpiły trudności w zlokalizowaniu i dotarciu do źródła ognia. Cały czas trudno oszacować straty, jakie w wyniku pożaru wieży poniosła katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Jak widać z zewnątrz, zniszczona została tarcza zegara, uszkodzona miedziana blacha na kopule i wieżyczce oraz ich drewniane, wewnętrzne konstrukcje. Do tego dochodzą uszkodzenia spowodowane przez wodę wykorzystaną do walki z żywiołem. Straty zapewne będą duże.
Teren wokół katedry jest zabezpieczany przez policję. W ten weekend w rejonie odbywa się dużo imprez związanych ze świętem miasta. Filmy i zdjęcia pokazujące pożar katedry szybko zaczęły pojawiać się w internecie, m.in. na portalach społecznościowych.
Kościół katedralny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wlkp. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najstarszym budynkiem w mieście. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Katedra jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem przez turystów przyjeżdżających do Gorzowa Wielkopolskiego. Zainteresowanie zwiedzających budziło wiele zabytkowych przedmiotów znajdujących się w jej wnętrzu, a także punkt widokowy na wieży.




