MSZ informuje:
Minister Witold Waszczykowski rozmawiał z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.
Tematem telefonicznej rozmowy szefa polskiej dyplomacji z sekretarzem stanu USA były perspektywy rozwoju relacji transatlantyckich oraz współpracy dwustronnej wobec bieżących wydarzeń na arenie międzynarodowej, najważniejszych wyzwań dla bezpieczeństwa obu państw oraz w związku z rozpoczęciem prac nowej amerykańskiej administracji.
W trakcie rozmowy sekretarz Tillerson potwierdził trwałość więzi transatlantyckich i sojuszniczych zobowiązań, a także zaangażowania USA w działania na rzecz bezpieczeństwa Europy i naszego regionu. Minister Witold Waszczykowski podziękował za aktywność Stanów Zjednoczonych w procesie wzmacniania zdolności obronnych NATO. Wyraził także podziękowania w związku z coraz większą obecnością sił USA na naszym terytorium i w regionie, w ramach wdrażania decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu podjętych m.in. w trakcie szczytu NATO w Warszawie w lipcu ubiegłego roku oraz samodzielnych inicjatyw strony amerykańskiej, takich jak inicjatywa na rzecz gwarancji bezpieczeństwa dla Europy (ERI).




