Relacje z USA, bezpieczeństwo i Ukraina były tematami paryskiego spotkania doradców prezydenta Andrzeja Dudy, kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francoisa Hollande’a. W rozmowach brali udział: Krzysztof Szczerski, doradca niemieckiej kanclerz Christoph Heusgen i francuskiego prezydenta – Jacques Audibert.
Szczerski powiedział PAP, że doradcy wymienili opinie na temat przyszłości polityki europejsko-amerykańskiej oraz podsumowali doświadczenia z konferencji bezpieczeństwa, która odbyła się w ub. tygodniu w Monachium.
– Sygnały, jakie otrzymujemy ze strony administracji amerykańskiej, są pozytywne – powiedział prezydencki minister. Jak mówił, chodzi o utrzymanie zaangażowania USA w bezpieczeństwo europejskie. – Oceny perspektywy współpracy amerykańsko-europejskiej są dużo bardziej optymistyczne – powiedział.
Jak dodał, rozmowa doradców dotyczyła także relacji UE-NATO w kontekście wdrażania decyzji ostatniego szczytu NATO, toczącej się w Europie dyskusji na temat zdolności obronnych Unii Europejskiej, a także realizacji deklaracji warszawskiej o bezpieczeństwie transatlantyckim.




