Teraz na antenie:
Radio Wnet
Polityka

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dezubekizacyjną

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek tzw. ustawę „dezubezkizacyjną”. Dzięki niej, byli funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa PRL oraz ich rodziny będą mieli zmniejszone świadczenia emerytalne.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dezubekizacyjną

Fot. European Parliament / Flickr.com (CC BY 2.0)

Tak zwana ustawa „dezubekizacyjna” obniży emerytury i renty „za służbę na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Od 1 października byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL będą przyznawane emerytury na poziomie średnich świadczeń w ZUS: emerytura – ok. 2 tysiące złotych; renta – ok. 1,5 tysiąca złotych; renta rodzinna – ok. 1,7 tysiąca złotych.

Według szacunkowych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ustawa obejmie ponad 18 tys. emerytur policyjnych, ponad 4 tys. policyjnych rent inwalidzkich i ponad 9 tys. rent rodzinnych. W celach weryfikacyjnych Instytut Pamięci Narodowej zamierza zbadać informacje na temat przebiegu służby byłych funkcjonariuszy w czasach PRL. Dotyczy to ponad 240 tys. osób.

Od decyzji obniżającej świadczenia będzie przysługiwało odwołanie do sądu.

 

Szekspir pod gwiazdami

K.T.

Przeczytaj więcej

„Kierwiński wiedział od dawna?” Nisztor: są dokumenty i relacje lekarzy
„Kierwiński wiedział od dawna?” Nisztor: są dokumenty i relacje lekarzy
Afera w Szpitalu Południowym uderza w Tuska. „To nie jest już temat niszowy, tylko ogólnopolski”
Afera w Szpitalu Południowym uderza w Tuska. „To nie jest już temat niszowy, tylko ogólnopolski”
Kożuszek: USA i Chiny potrzebują teraz głębszego oddechu
Kożuszek: USA i Chiny potrzebują teraz głębszego oddechu