Londyńskie obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczną się w sobotę, 10 listopada 2018 roku. O godzinie 15:00 w Katedrze Westminsterskiej, zostanie odprawiona Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka, w obecności kardynała Vincenta Nicolasa, Arcybiskupa Westminster.

Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.
Mszę poprzedzi referat prof. Wojciecha Roszkowskiego pod tytułem „Odrodzenie Polski w 1918” o godzinie 14:30. Uroczystości religijne zorganizowała Polska Misja Katolicka i mają zgromadzić, wedle zapowiedzi organizatorów, przynajmniej 1 300 osób.
Natomiast w niedzielę, 11 listopada 2018 roku o godzinie 18.30, w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata — Royal Albert Hall, zawdzięczającej swoją nazwę księciu Albertowi, małżonkowi królowej Wiktorii, wielki koncert.
Royal Albert Hall zostanie wypełniona po brzegi przez polonijne środowisko Wielkiej Brytanii, które uczci setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę udziałem w wielkim koncercie opatrzonym wymownym tytułem „100 lat”.

W tym pierwszym i największym koncertowym przedsięwzięciu z udziałem polskich artystów w historii, weźmie udział plejada najwspanialszych rodzimych artystów.
W gronie gwiazd m.in. Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Anna Wyszkoni, Aleksandra Kurzak, Ania Jeruc , Stanisław Sojka, Sebastian Karpiel-Bułecka, Kuba Badach, Leszek Możdżer, Grzegorz Stróżniak z grupą Lombard, Tadeusz Woźniak czy Marek Ruszczyński.

Stephen Ellery, światowej sławy dyrygent. Foto z oficjalnej strony artysty IART Managment Official Page.
Wydarzenie uświetnią także jeden z najsłynniejszych dyrygentów świata Stephen Ellery z The London Gala Orchestra, dyrygent Paweł Betley, Zespół Pieśni i Tańca Mazury, Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, Chór Polskich Szkół w Anglii, chór Ave Verum i św. Jana Pawła II z Balham.
Program koncertu niesie w sobie muzyczny przekrój dzieł o szczególnym znaczeniu dla Polaków, uwzględniający mijające stulecie od Odzyskania Niepodległości.
Usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego i Henryka Góreckiego, zmarłego przed ośmiu laty kompozytora, którego najsłynniejsza III Symfonia, arcydzieło światowej sławy, została stworzona na podstawie tekstu zapisanego na ścianie niemiecko – gestapowskiej katowni w Zakopanem.

Profesor Norman Davies. Foto: T. Wybranowski.
Do programu koncertowego zostanie dołączona dziesięciostronicowa publikacja na temat ostatnich stu lat historii Polski autorstwa profesora Normana Davisa, który również będzie obecny w Royal Albert Hall podczas gali. Koncert „100 LAT” poprowadzą Grażyna Torbicka i Kasia Madera, dziennikarka i prezenterka BBC World.
Co istotne, koncert połączy zróżnicowane światopoglądowo środowiska emigracyjne Wielkiej Brytanii. Koncert z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę wzbudza także wielkie zainteresowanie mediów brytyjskich oraz samych Anglików. Polonijni dziennikarze komentują, że:
To wydarzenie przyćmi wszystkie inne, które wydarzą się na całym świecie, co zawstydzić powinno szefów Polskiej Fundacji Narodowej oraz agend prezydenckich i rządowych Rzeczypospolitej Polskiej.
Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest prezes organizacji charytatywnej Towarzystwa Pomocy Polakom, Janusz Sikora – Sikorski. W jednym z wywiadów, udzielonych portalowi londynek.net, powiedział znamienne słowa o współczesnej polskiej emigracji:

Janusz Sikora-Sikorski, prezes organizacji charytatywnej Towarzystwa Pomocy Polakom.
– Ci nasi rodacy czują się Polakami. To poczucie musimy poruszać, dawać mu bodźce, pielęgnować, inspirować i kształcić. Mam tylko nadzieję, że koncert w stulecie Odzyskania Niepodległości będzie taką inspiracją. Przypomnieniem dla nas wszystkich, że warto się chlubić Polską”.
Co ważne i warte podkreślenia, wszyscy artyści biorący udział w koncercie nie pobierają honorarium, a wpływy finansowe zostaną przekazane na cele charytatywne. Bilety wyprzedano w kilka dni od ogłoszenia.
Z Londynu dla Radia WNET – Anna i Tomasz Piątkowscy
Współpraca: Tomasz Wybranowski
Radio WNET

Anna i Tomasz Piątkowscy. korespondenci Radia WNET z Londynu
Zapowiedź wydarzeń w Londynie, związanych z setną rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w rozmowie z Anną i Tomaszem Piątkowskimi:
Jeden z najstarszych programów w historii Radia Wnet, który na antenie gości od września 2010 roku, początkowo pod nazwą „Irlandzka Polska Tygodniówka”. W 2016 roku program zmienił nazwę na „Studio Dublin”, ale jego esencja pozostała niezmieniona – opowieści o życiu Polaków w Irlandii, kulturze, wydarzeniach społecznych i politycznych, zabarwione charakterystycznym irlandzkim humorem. Program informuje także

W audycji „Studio Dublin” Tomasza Wybranowskiego i redaktora Bogdana Perensa historia Irlandii splata się z gorącą debatą o współczesnej Szmaragdowej Wyspie....
Prowadzący:

Tysiące osób wyszły na ulice Dublina, protestując przeciwko polityce migracyjnej i wdrażaniu unijnego Paktu o Migracji i Azylu. Demonstracje odbywają się w c...
Prowadzący:

W najnowszym wydaniu „Studia Dublin” Tomasz Wybranowski i Bogdan Feręc świętowali 20-lecie programu „Polska Tygodniówka”, a następnie skupili się na najgoręt...
Prowadzący:

W audycji ze studia w Dublinie dominują tematy społeczne i ekonomiczne: od rosnących cen energii i kryzysu mieszkaniowego, przez zmiany w finansowaniu polity...
Prowadzący: