Teraz na antenie:
Radio Wnet
Wiadomości

„Nie śpię po nocach”. Mieszkańcy Warszawy boją się utraty mieszkań po 50 latach

Nie śpię w nocy” – mówią mieszkańcy warszawskiego osiedla Koło, którzy obawiają się skutków trwającego sporu o własność gruntów.
„Nie śpię po nocach”. Mieszkańcy Warszawy boją się utraty mieszkań po 50 latach

Warszawa, / Fot. Ksenia Parmańczuk

Na warszawskim osiedlu Koło emocje sięgają zenitu. Mieszkańcy mówią wprost: żyją w ciągłym stresie, bo nie wiedzą, czy nie stracą mieszkań, w których spędzili większość życia.

Ja mieszkam 53 lata, żyję na proszkach nasennych, bo nie śpię. Cały czas zastanawiam się, czy jutro nie dostanę zawiadomienia, że muszę opuścić mieszkanie – mówi jedna z mieszkanek.

Rada Warszawy i polityczny teatr. Radna ujawnia: „Chcieli znudzić media i mieszkańców” [WIDEO]
Rada Warszawy i polityczny teatr. Radna ujawnia: „Chcieli znudzić media i mieszkańców” [WIDEO]

– Wiceprezydent Renata Kaznowska przez prawie godzinę czytała regulaminy, informując o kolorach triażu na SOR-ze – ujawn…

„Codzienny strach i niepewność”

Lokatorzy podkreślają, że nie chodzi tylko o spór prawny, ale o ich codzienne życie i zdrowie psychiczne.

My nie wiemy, jak żyjemy z dnia na dzień – słyszymy w rozmowie.

Wielu z nich mieszka w blokach od kilkudziesięciu lat. To często osoby starsze, emeryci i renciści, którzy – jak mówią – nie mają dokąd się wyprowadzić.

„Nie chcemy drugi raz płacić za własne mieszkania”

Mieszkańcy podkreślają, że mieszkania były budowane w ramach spółdzielni i wykupywane lub przydzielane zgodnie z obowiązującymi wówczas zasadami.

Dziś jednak – jak twierdzą – pojawiają się roszczenia, które mogą podważyć ich prawa własności.

Ludzie mogą być zmuszeni drugi raz zapłacić za te mieszkania – alarmują rozmówcy.

Piotr Gliński: W Warszawie funkcjonuje „brudna wspólnota”
Piotr Gliński: W Warszawie funkcjonuje „brudna wspólnota”

Piotr Gliński nie szczędził mocnych słów pod adresem władz Warszawy. Podczas sesji Rady Warszawy były wicepremier stwier…

„Niech ktoś spojrzy nam w oczy”

W wypowiedziach mieszkańców często pojawia się poczucie braku reakcji ze strony władz miasta.

„Niech pan prezydent stanie tutaj przy nas i powie wprost, czy możemy spać spokojnie – apeluje jedna z mieszkanek.

Emocje, które narastają

Mieszkańcy mówią o bezsilności i poczuciu, że ich sprawa jest ignorowana.

Czujemy się zostawieni sami sobie – pada w rozmowie.

Dla wielu z nich najtrudniejsza jest niepewność – czy w ogóle będą mogli zostać w swoich mieszkaniach.

„Możemy być następni”

Lokatorzy wskazują, że w okolicy znajdują się także szkoły i placówki publiczne, które – jak twierdzą – również były przedmiotem sporów własnościowych.

Obawiają się, że ich budynki mogą być kolejnym etapem długotrwałych roszczeń.

Przeczytaj więcej

Konferencja odbudowy Ukrainy w Gdańsku. „Około 200 umów i kontraktów”. Polska w centrum inwestycji
Konferencja odbudowy Ukrainy w Gdańsku. „Około 200 umów i kontraktów”. Polska w centrum inwestycji
Marcelo Bielsa pod presją. „Bardziej przeceniony niż przereklamowany”. Urugwaj rozczarowuje na mundialu
Marcelo Bielsa pod presją. „Bardziej przeceniony niż przereklamowany”. Urugwaj rozczarowuje na mundialu
Nawrocki i Erdoğan o bezpieczeństwie, gospodarce i współpracy w NATO. Padły deklaracje o zacieśnieniu współpracy
Nawrocki i Erdoğan o bezpieczeństwie, gospodarce i współpracy w NATO. Padły deklaracje o zacieśnieniu współpracy