W Seulu, w dniach 12-13 kwietnia odbyło się spotkanie przedstawicieli Polski i Korei Południowej. Przywódcy obu krajów zapowiedzieli pogłębienie współpracy w wielu obszarach. Kluczowym obszarem stała się współpraca zbrojeniowa. Polska kupuje koreańskie uzbrojenie za miliardy dolarów. Podkreśla to powiązanie bezpieczeństwa Europy i Azji.
Współpraca wojskowa stała się kluczowym elementem relacji, zwłaszcza po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polska zawarła wielomiliardowe kontrakty na zakup koreańskiego uzbrojenia, m.in. czołgów K2, armato-haubic K9, samolotów szturmowych FA-50 i systemów rakietowych Chunmoo. Suma inwestycji w systemy zbrojeniowe oscyluje w okolicach 45 miliardów dolarów.
Premier Tusk nazwał Koreę Południową najważniejszym sojusznikiem po Stanach Zjednoczonych – szczególnie w przemyśle zbrojeniowym.




