W specjalnym liście duszpasterskim, który zostanie odczytany 20 lipca 2025 r. we wszystkich kościołach Archidiecezji Łódzkiej, kard. Grzegorz Ryś poruszył dwa tematy: chrześcijańską odpowiedzialność wobec migrantów i uchodźców oraz konieczność zmierzenia się z przeszłością nadużyć seksualnych w Kościele. Zapowiedział powołanie niezależnej komisji eksperckiej dla archidiecezji oraz zaapelował o „nawrócenie języka” i powrót do Ewangelii gościnności.
Główną osią refleksji kard. Rysia są aktualne napięcia społeczne wokół migrantów i uchodźców.
„Od kilku tygodni i miesięcy rozpala on publiczną dyskusję, a także działania, które – nierzadko powołując się na chrześcijańskie motywacje – w istocie rzeczy z chrześcijaństwem nie mają wiele wspólnego” – pisze metropolita łódzki.
Mocno wybrzmiewa jego obrona działań Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które stają się celem krytyki. Kard. Ryś wyraził głęboki niepokój rosnącą falą hejtu, stereotypów i języka nienawiści wobec obcych:




