EURO 2020 [NA ŻYWO]: Anglia pokonuje Danię i awansuje do finału

Synowie Albionu dołączyli do Włochów, którzy we wtorek pokonali Hiszpanię. To pierwszy finał wielkiego turnieju dla reprezentacji Anglii od 55 lat.

23:36

Anglia w finale! Decydującego gola zdobył w 104 minucie Harry Kane, strzał był dobitką rzutu karnego obronionego przez Kaspera Schmeichela.

22:53

W drugiej połowie wynik nie uległ zmianie.  Zwycięzca zostanie wyłoniony najwcześniej po drugiej połowie dogrywki.

21:45

Po pierwszej połowie mamy remis 1:1. Bramki zdobyli Mikkel Damsgaard ( 30-rzut wolny) i Simon Kjaer (39-samobójcza)

20:44

Składy na mecz Anglia-Dania.

17:29

Komentator Canal+ Marcin Rosłoń w Studio EURO ocenia że Anglia przed meczem z Danią ma w ręku wszystkie atuty; pytanie, czy będzie umieć je wykorzystać.

15:38

Były selekcjoner reprezentacji Danii Age Hareide: Harry Kane jest jak Cristiano Ronaldo. Daj mu szansę, a zdobędzie bramkę, dlatego jest taki niebezpieczny.

13:37

Selekcjoner reprezentacji Hiszpanii Luis Enrique o Alvaro Moracie, który nie wykorzystał rzutu karnego w serii „jedenastek” rozstrzygającej mecz z Włochami: Alvaro przeżył na tym turnieju naprawdę ciężkie chwile, ale dziś zagrał znakomicie. Wprowadził niepokój w szeregi Włochów, zdobył bramkę. Był po prostu niesamowity.

Nie jestem smutny, ani trochę. Zawiedziony owszem, ale taka jest piłka. Raz wygrywasz, raz przegrywasz i trzeba sobie z tym radzić. Byliśmy bardzo zadowoleni ze zwycięstwa w karnych w ćwierćfinale, ale tym razem musimy pogratulować naszym przeciwnikom – dodał hiszpański selekcjoner.

12:02

Hiszpańskie media piszą z kolei o „niesprawiedliwym pożegnaniu” ich drużyny z EURO 2020.

11:54

La Gazzetta dello Sport po meczu Włochy-Hiszpania: Nie jesteśmy najsilniejsi, ale nikogo się nie boimy. A po pokonaniu także Hiszpanii, z naszą zdolnością do walki i cierpienia, chcemy wygrać te mistrzostwa Europy. Oni z tiki-taką, a my z tuca-tuca. W końcu wygraliśmy po włosku. Z nożem w zębach, ze skuteczną grą w obronie, z cierpieniem.

23:40

Włochy wygrywają w rzutach karnych 4:2. Decydującą „jedenastkę” wykorzystał Jorginho. Wcześniej karnych nie wykorzystali: po stronie Włoch – Manuel Locatelli (obrona Unaia Simona), zaś po stronie Hiszpanii – Dani Olmo (strzał nad poprzeczką), oraz Alvaro Morata (obrona Gianluigiego Donnarumy)

23:30

Dodatkowe 30 minut nie przyniosło zmiany wyniku. Pierwszego finalistę EURO 2020 wyłonią rzuty karne.

22:50

Po 90 minutach w meczu Włochy-Hiszpania mamy remis 1:1.  Prowadzenie Włochom po jednej z kontr dał Federico Chiesa (60), zaś wyrównał Alvaro Morata ( 80). Oba zespoły czeka dogrywka.

21:46

Pomimo znacznej przewagi Hiszpanów, do przerwy na Wembley mamy 0:0.

20:07

Składy na mecz Włochy-Hiszpania.

14:45

Hiszpański dziennik „El Mundo”: Italia, niczym Mae West – kiedy jest dobra, to znaczy, że jest bardzo dobra, ale kiedy gra źle, to też jest niezła.

12:08

Włoski obrońca Juventusu Turyn Leonardo Bonucci o swoim koledze klubowym, napastniku reprezentacji Hiszpanii Alvaro Moracie: Jest świetnym zawodnikiem. Napastnikiem kompletnym, jednym z najlepszych na świecie. W tym sezonie, na szczęście, mieliśmy go po swojej stronie.

7:27

W Poranku WNET korespondent Polskiego Radia w Rzymie opowiedział o nastrojach we Włoszech przed półfinałem EURO 2020 przeciwko Hiszpanii. Wiara w zwycięstwo jest dość powszechna, niektórzy bardziej myślą o tym, jak pokonać Anglię w ewentualnym finale.

15:53

Pomocnik reprezentacji Hiszpanii Sergio Busquets: Na poziomie globalnym jesteśmy zespołem, który zachowuje się najlepiej, będziemy próbować kraść i naciskać, aby przeciwnik miał mniej piłki. Włosi mają bardzo dobrych zawodników, którzy czują się bardzo komfortowo z piłką, ale postaramy się, aby tak nie było.

11:25

Jak poinformowały władze belgijskiej federacji piłkarskiej, selekcjoner tamtejszej reprezentacji  Roberto Martinez pozostanie na stanowisku po Euro 2020. Odejdzie za to jego asystent, legendarny francuski napastnik Thierry Henry.

11:13

Gareth Southgate przed półfinałowym meczem z Danią: Oczywiście [ Duńczycy – przyp. red.] płyną na fali emocji po tym, co stało się z Christianem, i to zrozumiałe. To będzie fantastyczny mecz. Mamy większe doświadczenie jako grupa i indywidualnie gracze mają doświadczenie w meczach o dużą stawkę, co zdecydowanie działa na naszą korzyść.

12:25

W Studio EURO Dmytro Antoniuk relacjonuje nastroje na Ukrainie po ćwierćfinałowej porażce z Anglią. Przyznaje, że we wcześniejszych meczach drużyna miała sporo szczęścia, które teraz się odwróciło. Zespołowi zaszkodziła też kontuzja Artema Biesedina po faulu Szweda Marcusa Danielssona. Jak zapewania współpracownik Radia WNET, Ukraińcy są zadowoleni z występu reprezentacji narodowej na EURO 2020. Zdaniem dziennikarza pomimo, iż m.in. selekcjoner Andrij Szewczenko nie mówi po ukraińsku, jego rodacy potrafią się zjednoczyć wokół reprezentacji, a jej występy podnoszą naród na duchu w obliczu ciągłe trwającego konfliktu na wschodzie kraju i nieustającego zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.

Sędzia międzynarodowy Tomasz Listkiewicz opowiada o tym, jak w Hiszpanii odbiera się grę reprezentacji Hiszpanii. Kibice Realu Madryt podchodzą do drużyny narodowej z dystansem z powodu nieobecności jakiegokolwiek zawodnika „Królewskich”.

W kontekście kontuzji włoskiego obrońcy Leonardo Spinazzoli omówiony zostaje temat eksploatowania współczesnych piłkarzy. Tomasz Listkiewicz analizuje ponadto kontrowersje dotyczące niektórych decyzji sędziowskich podczas EURO 2020.

12:17

Selekcjoner reprezentacji Ukrainy Andrij Szewczenko po porażce z Anglią: Wczoraj zmierzyliśmy się z silną drużyną. Dziękuję wszystkim fanom za niesamowite wsparcie, było to tak ważne w naszej podróży. Jestem dumny z występu mojej drużyny na EURO 2020. Napisaliśmy świetne strony dla historii ukraińskiej piłki nożnej.

12:01

Selekcjoner reprezentacji Danii Kasper Hjulmand o Christianie Eriksenie: Christian powinien być tu razem z nami. Bardzo cieszymy się, że przeżył. Pamiętamy o nim i zabieramy go ze sobą, w naszych głowach, na Wembley. Sam myślę o nim każdego dnia

11:24

Kapitan i najlepszy strzelec reprezentacji Anglii Harry Kane: Chcieliśmy być w tym miejscu. Od mistrzostw świata mamy wizję tego, co chcemy osiągnąć. Stopniowo dążymy do jej zrealizowania. W Rosji poszło nam dobrze, ale koniec końców nie daliśmy rady. Potem daliśmy o sobie znać w Lidze Narodów. Teraz znów jesteśmy w półfinale. Najwyższa pora pojść krok naprzód.

Z kolei selekcjoner Anglików Gareth Southgate powiedział: Półfinał na Wembley to niesamowita sprawa dla naszego kraju. To kapitalne, że wszyscy mogą się tym ekscytować. Chcemy wykonać jeszcze dwa kroki.

22:54

Ostatecznie Anglicy wygrywają 4:0.  Wynik w drugiej połowie podwyższali kolejno: Harry Maguire ( 47), Harry Kane ( 50) i Jordan Henderson ( 63)

21:50

Do przerwy bliżej półfinału jest reprezentacja Anglii. Podopieczni Garetha Southgate’a prowadzą 1:0 po golu Harry’ego Kane’a.

20:07

Składy na mecz Ukraina-Anglia.

19:55

Czechy-Dania 1:2.  Kontaktowego gola dla reprezentacji naszych południowych sąsiadów zdobył Patrick Schick (49). Schick i jego koledzy nie byli jednak w stanie odwrócić losów meczu i odpadli z EURO 2020.

18:49

Czechy przegrywają z Danią 0:2 po golach Thomasa Delaneya ( 5) i Kaspera Dolberga ( 42 ).

17:22

Składy na mecz Czechy-Dania.

11:51

Z odezwą do piłkarzy reprezentacji Ukrainy wystąpił prezydent tego krju Wołodymyr Zełeński. Jak powiedział: Chłopaki,  myślcie tylko o zwycięstwie, a my zrobimy wszystko, abyście ani na chwilę nie zapomnieli, że na boisku jest z Wami 40 milionów Ukraińców.

11:15

Piątkowy mecz fatalnie zakończył się dla lewego obrońcy reprezentacji Włoch Leonardo Spinazzoli. Na skutek kontuzji zawodnika czeka wiele miesięcy przerwy w grze.

23:04

Wynik meczu Belgia-Włochy w drugiej połowie nie uległ zmianie i to Włosi są wśród czterech najlepszych drużyn turnieju.

21:49

Belgia przegrywa do przerwy z Włochami 1:2. Dla „Squadra Azzura” trafili Nicolo Barella (31) oraz Lorenzo Insigne (44). Kontaktowego gola zdobył z rzutu karnego Romelu Lukaku ( 45+2).

20:44

Serię „jedenastek” 3:1 wygrywa Hiszpania. Decydującego karnego strzelił Mikel Oyarzabal. Wcześniej swoich prób nie wykorzystali Hiszpanie: Busquets i Rodri, a także Szwajcarzy: Akanji, Vargas i Schaer.

20:30

W meczu Szwajcaria-Hiszpania czekają nas rzuty karne.

20:12

Koniec pierwszej połowy dogrywki w Sankt Petersburgu. Wynik nie uległ zmianie. Tymczasem, poznaliśmy składy na mecz Belgia-Włochy.

19:50

Po 90 minutach meczu Szwajcaria-Hiszpania mamy remis 1:1. Wyrównującą bramkę dla zespołu Vladimira Petkovicia zdobył w 68 minucie Xherdan Shaqiri. Położenie Helwetów pogarsza czerwona kartka dla Remo Freulera ( 77 ). Zmasowane ,ale schematyczne ataki zespołu z Półwyspu Iberyjskiego nie doprowadziły jednak do rozstrzygnięcia meczu w regulaminowym czasie.

18:45

Do przerwy Szwajcaria przegrywa z Hiszpanią 0:1 po samobójczym golu Denisa Zakarii ( 8).

17:53

Tuż przed meczem Szwajcaria-Hiszpania gościem Studia Euro jest wieloletni trener klubów szwajcarskich Ryszard Komornicki. Opowiada o tym, co Helweci muszą zrobić, by zatrzeć brak w składzie na mecz z Hiszpanami Granita Xhaki. Wskazuje, że jego obowiązki powinna po równo przejąć cała „jedenastka”.

17:14

Składy na mecz Hiszpania-Szwajcaria.

15:13

W Studio EURO Józef Skowroński przypomina drogę Hiszpanii i Szwajcarii do ćwierćfinałów i poprzedni mecz tych drużyn na wielkim turnieju. Na mistrzostwach świata w 2020 na etapie fazy grupowej górą byli Helweci. W audycji ponadto ciekawostki na temat kadr Włoch i Belgii.

14:43

Potwierdziły się informacje o prawdopodobnym zakończeniu przez Niemca Toniego Kroosa kariery reprezentacyjnym. Zawodnik Realu Madryt opublikował na Twitterze oświadczenia, w którym napisał m.in:  Zagrałem dla Niemiec 106 razy. Kolejnego występu już nie będzie. Bardzo bym chciał i zrobiłem wszystko, aby mój licznik zatrzymał się na 109. grach i zdobyciu tytułu na Euro 2020. Decyzję o rezygnacji z kadry podjąłem już dawno temu i było dla mnie jasne, że nie będę dostępny na mundial w Katarze.

Wielkim zaszczytem było dla mnie móc nosić koszulkę reprezentacji przez tak długi czas. Robiłem to z dumą i pasją. Dziękuję fanom, którzy mnie wspierali swoimi brawami i okrzykami. Dziękuję także krytykom za dodatkową motywację. Na sam koniec chciałbym bardzo podziękować Joachimowi Loewowi. To on pozwolił mi stać się reprezentantem Niemiec i mistrzem świata. Ufał mi. Od dawna pisaliśmy historię. To był dla mnie zaszczyt. Życzę również powodzenia i sukcesów Hansiemu Flickowi.

13:30

W Studio EURO Piotr Kowalczuk relacjonuje nastroje we Włoszech przed meczem z Belgią. Dominuje nadzieja na dobry wynik, pomimo świadomości klasy rywala. Gdzieniegdzie zwraca się uwagę, że kadra narodowa dość dawno nie grała z zespołami ze ścisłej światowej czołówki.  Eksperci wskazują, że przeciwko Belgii trzeba zagrać szybko i dokładnie.  Niektórzy zwracają uwagę na zaawansowany wiek belgijskich stoperów, co może skutkować tym, że będą wolniejsi. Z przodu jako największe zagrożenie postrzegany jest Romelu Lukaku.

12:27

Selekcjoner reprezentacji Hiszpanii Luis Enrique przed meczem ze Szwajcarią: Będą dla nas wymagającym rywalem. Może nie mają wielu znanych graczy znanych fanom, ale jako zespół.  są jednymi z najlepszych na turnieju.

12:10

Selekcjoner reprezentacji Szwecji Janne Andersson sprzeciwił się noszeniu tęczowych opasek przez kapitanów drużyn na EURO 2020. Wskazał przy tym, że popiera idee, które kierują zawodnikami noszącymi takie opaski.  Jak powiedział: Uważam, że t ustawodawstwo na Węgrzech jest okropne. Nie jestem jednak przekonany do tego, aby obnosić się z tym na boisku. Mamy tęczową opaskę? Uklękniemy? Mamy na sobie koszulkę z jakimś przesłaniem? To ważne, ale myślę, że kiedy gramy w piłkę, to powinniśmy być piłkarzami. Później możemy rozmawiać na inne tematy

15:27

EURO 2020 było prawdopodobnie ostatnim etapem reprezentacyjnej kariery Toniego Kroosa. Obok pomocnika Realu Madryt z gry w kadrze Niemiec mają ostatecznie zrezygnować Mats Hummels i Thomas Mueller.

13:04

Włoski obrońca Giorgio Chiellini, który z powodu kontuzji nie zagrał w meczach ze Szwajcarią i Austrią, będzie gotowy na ćwierćfinałowe starcie z Belgią.

10:54

Fatalne wieści z obozu reprezentacji Ukrainy. Brutalnie sfaulowany w meczu ze Szwecją Artem Biesedin prawdopodobnie nie zagra już do końca roku.

13:58

Joachim Löw na konferencji po przegranym meczu z Anglią: Rozczarowanie po tej porażce jest ogromne. Miałem ogromną wiarę w ten zespół i wierzyłem w jego umiejętności. Przepraszam, że zawiedliśmy kibiców. Biorę na siebie pełną odpowiedzialność za odpadnięcie, bez żadnych „ale” –

10:51

Pomocnik reprezentacji Czech Antonin Barak:  Jest nam przykro, że musimy rozegrać ćwierćfinałowe spotkanie właśnie w Baku. Nasze rodziny i kibice nie będą w stanie wspierać nas z wysokości trybun. To dla mnie niezrozumiałe, nie jestem w stanie tego zaakceptować. Nawet jeśli gralibyśmy w Kopenhadze, na terenie rywali, to i tak mielibyśmy tam więcej naszych fanów. Spotkanie byłoby zupełnie inne.

8:26

Kontrowersje wywołał  twitterowy wpis legendarnego angielskiego napastnika Gary’ego Linekera na temat czerwonej kartki dla Szweda Marcusa Danielsona po bardzo brutalnym faul na Artemie Biesedinie. Jak napisał Lineker: To nie jest czerwona kartka. On ma pełne prawo wybić tę piłkę. Zwolnione tempo sprawia, że ten nieszkodliwy atak wygląda , jakby był czymś więcej, niż jest. Absurdalne.

7:34

„Die Welt”: Porażka Niemiec z Anglią ma ukrytego zwycięzcę: Juliana Nagelsmanna, nowego trenera Bayernu. Żaden piłkarz Bayernu Monachium nie zagra w ćwierćfinale Euro 2020. Wraz z Niemcami turniej zakończyli Manuel Neuer, Joshua Kimmich, Leon Goretzka, Thomas Mueller, Serge Gnabry, Jamal Musiala, Niklas Suele oraz Leroy Sane, a wcześniej z Polską odpadł Robert Lewandowski, a z Francją Lucas Hernandez, Benjamin Pavard, Corentin Tolisso oraz Kingsley Coman. David Alaba, który przenosi się do Realu Madryt, też odpadł w 1/8 finału

7:18

Era Joachima Loewa kończy się po prawdopodobnie najbardziej gorzkiej porażce w jego kadencji – napisał niemiecki dziennik „Bild” po wczorajszej porażce z Anglią.

6:56

We wtorek późnym wieczorem jasne stało się, kto z kim zagra w 1/4 finału EURO 2020. Oto plan na tę fazę turnieju: