Indie całkowicie wstrzymały produkcję surowców w fabrykach farmaceutycznych do 14 kwietnia. Najprawdopodobniej jednak okres ten zostanie wydłużony. Niemniej jednak, w najbardziej optymistycznym wariancie, wznowienie produkcji możliwe jest najwcześniej w maju. W związku z tym wielu polskich lekarzy i producentów leków przygotowuje się na czarny scenariusz.
Część producentów leków poinformowała już niektóre placówki ochrony zdrowia, głównie jednoimienne szpitale zakaźne, że zaleca się oszczędne gospodarowanie produktami leczniczymi takimi jak ibuprofen czy paracetamol.
Z uwagi na ograniczenia produkcyjne niezależne od producenta apelujemy o używanie leków jedynie w sytuacjach niezbędnych (…). Z przykrością informujemy, że realizacja dostaw jest niepewna i nie można wykluczyć, że pod koniec maja nie będziemy w stanie dostarczać wymienionych produktów leczniczych
– poinformowano w piśmie wysłanym przez jednego z polskich producentów.




