Polsko-austriackie podium w Zakopanem. Wspaniałe zwycięstwo Kamila Stocha

Trzykrotny mistrz olimpijski wygrał zawody Pucharu Świata już po raz 35. Trzecim zawodnikiem konkursu został Dawid Kubacki, dla którego było to 9 podium z rzędu. Polaków rozdzielił Stefan Kraft.

Weekend z Pucharem Świata w skokach narciarskich w Zakopanem zakończył się  doskonale dla gospodarzy. Kamil Stoch i Dawid Kubacki potwierdzili, że należą do najściślejszej światowej czołówki w tym sezonie. Ich sukcesu można było się spodziewać, zważywszy na to, co prezentowali na Wielkiej Krokwi od piątku. Pewnym zaskoczeniem może być kolejność na podium. Większość obserwatorów prognozowało wygraną Kubackiego. Jednak forma Kamila Stocha jest z konkursu na konkurs coraz wyższa, i to on zebrał dzisiaj najwyższe laury. po pierwszej serii wszystko wskazywało na triumf zwycięzcy niedawnego Turnieju Czterech Skoczni, jednak  w drugiej zabrakło nieco odległości. Stoch był dzisiaj równiejszy, oba jego skoki dzieliło tylko 2,5 m ( 137,5 i 140 m). W przypadku mistrza świata z Seefeld było to 7 m (140 i 133 m).

W konkursie bardzo dobrze zaprezentowali się Niemcy i Austriacy. drużyny te jako jedyne, obok Polski, wprowadziły do pierwszej „10” po dwóch swoich zawodników. Byli to, wśród Niemców: Stephan Leyhe  ( 139 i 134) i Karl Geiger     ( 134 i 136 m), wśród Austriaków zaś wspomniany Kraft ( 136 i 138 m, strata 5,1 pkt do zwycięzcy) oraz jedna z rewelacji tego sezonu, Phillip Aschenwald (136 i 130 m). Nieco zawiedli Norwegowie; w „10” uplasował się jedynie Marius Lindvik, słabszy dzień miał Johann Andre Forfang i nierówny w tym sezonie Robert Johannson.

W czołówce, na 10. miejscu zawody ukończył Piotr Żyła. Pozostali Polacy, Maciej Kot i Aleksander Zniszczoł nie zdołali odegrać w dzisiejszej rywalizacji poważniejszej roli, kończąc udział w konkursie już po pierwszej serii.

Kamilowi Stochowi brakuje już tylko 4 zwycięstw do wyrównania osiągnięcia Adama Małysza i wejścia na podium klasyfikacji wszech czasów.

W następny weekend skoczkowie przeniosą się poza Europę, do japońskiego Sapporo.