1 marca rozpoczął działalność zespół zarządzający, złożony z kierowników administracji, ds. gospodarczych i komunikacji społecznej, który spotyka się regularnie z zespołem duszpasterskim, tworzonym przez biskupa i wikariusza generalnego.
Według pasterza diecezji, wprowadzane zmiany mają na celu udzielenie odpowiedniej odpowiedzi na istniejące wyzwania duszpasterskie i administracyjne. Obecne struktury organizacyjne „są wyraźniej określone, aby zapewnić, że decyzje będą właściwie przygotowane, podejmowane na odpowiednim szczeblu a ich szefowie ponoszą za to odpowiedzialność” – powiedziała kierowniczka administracji diecezji Anne-Mette Ringdal. Wyjaśniła, że będzie to pożyteczne, aby wiedzieć, „do kogo się zwracać, gdy są jakieś pytania lub prośba o pomoc”.
Restrukturyzacja chce „lepiej wspierać wiernych i wspólnoty” oraz „wykorzystywać istniejące zasoby w służbie podstawowej misji Kościoła, jaką jest kaznodziejstwo, udzielanie sakramentów i dzieła miłosierdzia” – oświadczyła szefowa administracji diecezji. Dodała, że chodzi też o „odpowiadanie na prośby od władz” i o odpowiednie przygotowanie na „jakąkolwiek kontrolę publiczną” na szczeblu struktur i o przejrzystość.
Oprócz utworzenia zespołu zarządzającego, który rozpoczął działalność 1 marca, powołano też dział „zasobów ludzkich”, który ma kierować współpracownikami kościelnymi (poza księżmi). Powstanie ponadto wydział ds. wspólnot, wychowania religijnego i szkoły, który będzie ściśle współpracować z radami duszpasterskimi.




