Sto lat temu w małej portugalskiej miejscowości troje dzieci – rodzeństwo Franciszek i Hiacynta Marto oraz ich kuzynka Łucja dos Santos – widziało Matkę Bożą. Łucja zmarła w 2005 r., trwa jej proces beatyfikacyjny. Rodzeństwo Marto – beatyfikowane w 2000 r. – zostanie w sobotę kanonizowane przez papieża Franciszka, który w piątek uda się do Fatimy.
Najważniejsze uroczystości w Polsce w dniu rocznicy są zaplanowane na Jasnej Górze w Częstochowie. Po mszy, którą odprawi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i koncercie uwielbieniowym, wierni za pośrednictwem telemostu włączą się w czuwanie z udziałem papieża w Fatimie, a także w modlitwy prowadzone w kilku innych sanktuariach: Bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie, Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie oraz Sanktuarium Matki Bożej w Lujan w Argentynie. Transmisja do Kaplicy Cudownego Obrazu rozpocznie się o godz. 21 i potrwa ponad półtorej godziny. Ok. godz. 22.10 pielgrzymi na Jasnej Górze odmówią wraz z papieżem różaniec.
[related id=”17159″]
W jasnogórskim sanktuarium na przełomie kwietnia i maja trwała kilkudniowa adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Monstrancji Fatimskiej. Jest to narodowe wotum ufundowane z okazji 100-lecia objawień, które odwiedza największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych. Pomysłodawcą wotum – wykonanego m.in. przez Fundację Aniołów Miłosierdzia – jest kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, ks. Marian Mucha.





