Obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce połączone z dorocznymi obchodami ku czci św. Wojciecha – patrona Gniezna i Polski – rozpoczną się 22 kwietnia wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej. Pierwszym Nieszporom o św. Wojciechu będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi abp Jan Pawłowski z Rzymu. Po nabożeństwie z katedry wyruszy tradycyjna procesja z relikwiami męczennika. Przejdzie ona do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie będzie miała miejsce dalsza część uroczystości.
W niedzielę 23 kwietnia relikwie św. Wojciecha zostaną procesyjnie przeniesione na plac przed katedrą, gdzie sprawowana będzie suma odpustowa. Będzie jej przewodniczyć prymas Polski, abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi arcybiskup praski i prymas Czech, kard. Dominik Duka.
Przed Eucharystią abp Wojciech Polak odsłoni i poświęci tablicę upamiętniającą pierwszego Prymasa Polski – Mikołaja herbu Trąby, który tytuł otrzymał na obradującym w latach 1414-1418 Soborze w Konstancji. Tablica zostanie umieszczona przy Drzwiach Gnieźnieńskich.
Uroczystości zakończą się w niedzielne popołudnie w katedrze gnieźnieńskiej drugimi Nieszporami o św. Wojciechu, pod przewodnictwem i z homilią pochodzącego z archidiecezji gnieźnieńskiej abp. Tomasza Pety, metropolity Astany w Kazachstanie. Po nabożeństwie Prymas Polski udzieli tradycyjnie błogosławieństwa dzieciom.




