– Problem pedofilii w dzisiejszym niesłychanie rozerotyzowanym społeczeństwie narasta, dlatego tak ważna jest modlitwa za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych – przekonuje metropolita warszawsko-praski abp Henryk Hoser.
O zorganizowanie Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych prosił papież Franciszek; polski episkopat postanowił, że dzień ten przypadnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu. W intencji ofiar w całym kraju sprawowane będą nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
Abp Hoser podkreślił, że ta modlitwa jest w Kościele bardzo ważna, ponieważ problem pedofilii narasta. – Ci, którzy śledzą sytuację w sieci, widzą, że ciągle następują aresztowania pedofilów, którzy mają w domach również nagromadzoną literaturę czy filmy pornografii dziecięcej, i jest to bardzo groźne zjawisko, zagrażające dzieciom. I nie wiem, czy społeczeństwa będą w stanie opanować takie zjawisko wobec tej kultury, która teraz jest dominująca – powiedział hierarcha.
Zwrócił uwagę na problem pedofilii w stosunku do nastolatków. – Tutaj kryteria Kościoła są dużo sroższe niż te, które stosuje się w prawie cywilnym, ponieważ za pedofilię uznaje się kontakty seksualne z młodymi ludźmi do 18 roku życia, nie do 15 roku – jak jest w prawie cywilnym. I okres przedawnienia, to 20 lat po skończeniu 18 lat – a więc dużo dłużej niż 15 lat od czasu zaistnienia faktu.




